Práve tu mieri nVidia so svojimi čipmi Tegra - do prenosných zariadení a po novom aj do netbookov. Tu má byť hlavnou výhodou nVidie schopnosť prehrávania HD videa pomocou akcelerácie cez svoje grafické jadro v SoC čipe pri zachovaní minimálnej spotreby.
ARM 11 architektúra síce celkom určite prinesie veľkú výdrž na batérie a s pomocou grafiky od nVidie vo forme Tegra čipu aj schopnosť spracovania videa vo vysokom rozlíšení, no problémom sú operačné systémy. Keďže ARM nie sú x86 kompatibilné, na Windows XP známe z ostatných Netbookov s Intel Atom musíme zabudnúť.
Tu prichádzajú na rad systémy ako upravený Linux Ubuntu, Android od Google a Windows CE.
Práve pre Windows CE sa firma rozhodla pri použití v prvých netbookoch s nVidia Tegra. Dôvodom podľa Mike Rayfield-a, biznis manažéra nVidie, má byť to, že Windows CE je "rock-solid" operačný systém s malými požiadavkami na pamäť a s dobrou kolekciou aplikácií.
Aj napriek tomu, že nVidia spolupracuje momentálne s Google na prispôsobení Android-u pre svoje mobilné zariadenia, zatiaľ ho nasadiť neplánuje. Dôležitým parametrom je neschopnosť Android-u hardvérovej akcelerácie HD videa.
Linux tiež nie je momentálne OS ktorý by si nVidia vybrala, údajne preto, lebo užívatelia preferujú Windows. Tu by sa dalo trocha pochybovať, keďže síce na x86 netbookoch je prevažná väčšina Windows OS, no na ARM počítačoch nie je problém vidieť veľa výrobkov práve s portovaným Linuxom.
Upraviť Linux pre ARM 11 čip akým je nVidia Tegra vraj tiež nie je úplne jednoduché - momentáne je dostupný Linux pre procesory verzie ARMv7, no zatiaľ neexistuje riešenie pre ARMv6 procesory ARM 11 so štyrmi jadrami.
Prvé netbooky s nVidia Tegra teda zrejme budú vybavené práve operačným systémom Windows CE, ako web prehliadač nasadí nVidia najskôr produkt od Oper-y.
Zdroj: Arstechnica
rado3105
Toman
rado3105
Gudas
misak007
rado3105
Toman
misak007