Mirasol displeje od spoločnosti Qualcomm sľubujú dobrú čitateľnosť aj na priamom slnku, na trhu od začiatku roka 2011.
Stretol sa s tým už každý - akokoľvek dobrý a kvalitný displej na svojom mobile, smartfóne či tablete máte, akonáhle vybehnete von a je pekný slnečný deň, neprečítate na svojom zariadení takmer nič. Tento problém je známy dlhé roky a všetky pokusy o riešenie nepriniesli perfektné, uspokojivé výsledky. Qualcomm však sľubuje, že jeho displeje Mirasol, na ktorých pracoval šesť rokov, budú výborne čitateľné aj na priamom slnku.
Mirasol je reflektívny typ displeja, ktorý využíva na svoju funkciu interferometrickú moduláciu (IMOD technológia). Na vytvorenie konkrétnej farby sa odrážajú svetelné lúče tak, aby interferenciou bola vytovrená požadovaná farba. Na pozadí funguje mikroelektromechanický systém (MEMS), ktorý ovláda jednotlivé stavebné prvky každéhi pixla. Farebné spektrum je tvorené zmišavaním červenej, modrej a zelenej farby, pričom každá má svoj vlasný subpixel. Ten pozostáva z dvojice doštičiek - jedna má tenký film na sklenom substráte, druhá je reflektívna membrána. Medzi nimi je vzduchová medzera. Pri aplikovaní napätia sa tieto dve časti priblížia, čím sa svetlo pohltí a prvok má čiernu farbu. Ak je prvok bez napätia, svetlo sa odráža.
Vďaka využívaniu hysteréznej vlastnosti môže byť spotreba blízka nule, a to v tom prípade, ak sa obraz nemení.
Výhodou je aj nízka spotreba, dostatočná rýchlosť aj pre videá a možnosť výroby v už existujúcich linkách na displeje.
Technológiu detailnejšie opisuje tento PDF dokument (v angličtine), pozrieť si môžete aj multimediálne demo.
Mirasol displeje vyzerajú byť ideálnym riešením pre elektronické čítačky kníh, prípadne tablety. Qualcomm by mal prezentovať technológiu začiatkom budúceho roka, ideálnou príležitosťou je každoročná výstava CES v januári.
Asi jedinou nevýhodou bude fakt, že bez externého zdroja svetla nebude čo odrážať a teda displej nebude zobrazovať.
landrower