Novými prioritami vývoja SpaceX sú ťažký nosič a pilotovaná verzia kozmickej lode Dragon. Falcon 1 aktuálne nepatrí medzi priority.
Spoločnosť sa plánuje sústrediť na vývoj pilotovanej verzie kozmickej lode Dragon. Nepilotovaný Dragon má za sebou prvý úspešný let, ktorý prebehol 8. decembri minulého roka. Dragon počas neho zvládol všetky naplánované operácie až po úspešné pristátie a SpaceX ako prvú súromnú spoločnosť posunul do elitného klubu agentúr, ktoré dokázali po lete vesmírom pristáť s kozmickou loďou na Zemi. Išlo o let v rámci programu COTS, ktorým sa NASA snaží podporiť vývoj súkromných kozmických lodí, ktoré majú prispieť k zásobovaniu Medzinárodnej kozmickej stanice ISS v nasledujúcich rokoch po penzionovaní raketoplánov. SpaceX sa aktuálne pokúša presvedčiť NASA aby spojila program dvoch nasledujúcich letov Dragonu plánovaných v rámci programu COTS. Počas druhého letu mal Dragon vyskúšať priblíženie k ISS na vzdialenosť pár kilometrov a potom pristáť. Až počas tretieho letu mal Dragon pristáť pri ISS. Aktuálne sa SpaceX snaží o pristátie pri ISS už pri druhom COTS lete. Zatiaľ je jeho štart naplánovaný na 15. júla.
Nevynechajte Prvý let Dragonu sme popísali v článku Drak pristál, alebo ďalší míľnik v histórii privátneho kozmického priemyslu |
SpaceX si úspešne počína pri poskytovaní služieb pre NASA, zaujíma sa však aj o ďalší trh, ktorý je momentálne celý v rukách United Launch Alliance (ULA). ULA je spoločný podnik spoločností Lockheed Martin a Boeing. Ich rakety Atlas V a Delta IV z kategórie ťažkých nosičov, čo sú rakety chopné vyniesť na nízku orbitu náklad s hmotnosťou viac než 20 ton, vynášajú väčšinu vojenských a vládnych satelitov. O tento trh ma SpaceX vysoký záujem. Nosičom Dragonu je raketa Falcon 9. Vývoj jej výkonnejšej verzie Falcon 9 Heavy, sa teraz stáva prioritou. Falcone 9 Heavy by mal dokázať vyniesť na nízku orbitu 32 ton a na geostacionárnu orbitu 19.5 tony. To je viac než dokážu vyniesť Atlas V a Delta IV čo sú súčasné najvýkonnejšie aktívne rakety.
Ťažký nosič je mantrou všetkých záujemcov o lety k Mesiacu, Marsu, či ešte ďalej. Bez neho to nepôjde, no trh pre takýto typ rakiet je relatívne malý, ďaľšie nosiče sa na ňom úživia len ťažko, preto sa naň noví hráči práve nehrnú. Preto je zreálnenie plánov vývoja Falconu 9 Heavy navyše aj s pilotovaným Dragonom tak zaujímavým počinom.
Zdroj: space-travel.com, spacex.com, wikipedia.com
Add new comment