Dôvodom prečo by sme mali kolonizovať vesmír je, že čelíme rôznym neodvrátiteľným katastrofám ako napríklad nukleárna vojna či globálne otepľovanie.
Pozajtra sa Prof. Stephen Hawking dožije významného jubilea, oslávi 70. narodeniny. Pri tej príležitosti poskytol exkluzívny rozhovor pre BBC Radio 4 pre jeho Today program. Počas neho povedal:
Je možné, že ľudská rasa vyhynie, ale nie je to nevyhnutné. Je takmer isté, že katastrofy ako nukleárny armagedon alebo globálne otepľovanie nás postihnú v nasledujúcich tisíckach rokov.
Je nevyhnutné aby sme kolonizovali vesmír. Verím, že založíme sebestačné kolónie na Marse alebo iných planétach v solárnom systéme, hoci pravdepodobne nie v nasledujúcich 100 rokoch.
Som optimista, že rozvoj vo vede a technológiách dovolí ľuďom rozšíriť svoje pôsobenie za hranice solárneho systému do vzdialených končín vesmíru.
Objav inteligentného života niekde vo vesmíre bude najväčším vedeckým objavom histórie. Ale bude veľmi riskatné pokúsiť sa komunikovať s mimozemskou civilizáciou.
Ak sa mimozemšťania rozhodnú navštíviť nás, výsledok môže byť podobný ako keď Európania navštívili Ameriku. To sa neskončilo dobre pre pôvodných obyvateľov ameriky.
Stephen Hawking sa vyjadril aj k otázke, ktorá vyvolala vzrušené debaty o platnosti jednej z najzákladnejších teórií súčasnej fyziky, Teórie relativity. Neverí, že neutrína z experimentu OPERA v CERNe letia rýchlejšie ako svetlo. Dôvodom prečo neverí sú merania neutrín zo supernovy SN 1987A, ktoré podobný efekt neukázali.
V odpovedi na ďalšiu otázku o možnosti existencie paralelných či iných vesmírov označil M-Teóriu ako najlepšiu súčasnú teóriu všetkého. Tá predikuje existenciu iných vesmírov. Preto podľa neho nie je prekvapujúce, že základné parametre nášho vesmíru sú tak dobre vyladené pre existenciu života. Jednou z možností ako otestovať či iné vesmíry existujú, je výskum či mikrovlnné pozadie vesmíru nenesie známky kolízie s inými vesmírmi.
Prof. Stephen William Hawking
Zdroj: news.bbc.co.uk
Add new comment