Príchod 32nm procesorov Intel, ktorých integrované grafické jadro zvláda všetko okolo HD videa, určite potešil mnoho fanúšikov HTPC počítačov. Ďalšou časťou skladačky ideálneho malého PC sú aj základné dosky, no tých s rozmerom mini-ITX a LGA1156 socketom je na trhu zatiaľ veľmi málo. Po jednej predstavil už tradične Zotac a Intel, spomedzi najväčších výrobcov dosiek však prichádza ako prvý Gigabyte s modelom H55N-USB3.
Úvod
Procesory Clarkdale, alias Core i3, i5 a Pentium G6950, možno nie sú tým najlákavejším produktom na trhu z pohľadu pomeru cena/výkon, keďže konkurencia ponúka za rovnaké penize zväčša viac jadier. Svojimi funkciami však dokážu určite zaujať. Jednak je tu nízka spotreba, daná 32nm výrobným procesom a novou generáciou high-k metal gate, ale tiež aj 45nm integrované grafické jadro, ktoré už výkonom konkuruje čipsetom od AMD a nVidie (napr. 785G, GeForce 9300). Okrem zvýšeného výkonu v hrách poskytuje nové jadro zatiaľ najkompletnejšiu výbavu pre HTPC – nechýba akcelerácia všetkých moderných formátov HD videa, picture-in-picture u Blu-ray diskov či dokonca Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio multi-channel bitstreaming. Výrobcovia základných dosiek môžu využiť taktiež všetky moderné výstupy, od VGA, cez DVI až po HDMI a DisplayPort.
Pretaktovanie je veľmi jednoduché, výsledky za hranicou 4GHz nie sú už ničím výnimočným a v tejto oblasti už „naložia“ dvojjadrá s HT aj serióznym štvorjadrovým procesorom.
Pri pohľade na tieto funkcie sa nie náhodou zdajú nové Intel dvojjadrá ako ideálne riešenia pre úsporné HTPC počítače v malom formáte. HTPC patrí samozrejme do obývačky a tu veľkú skrinku strpí zrejme len málokto. Riešením sú malé PC skrinky formátu mini-ITX, no k nim je treba samozrejme aj adekvátne základné dosky. Tých je ale dnes na našom trhu veľmi málo, v podstate sa dá bežne zohnať len jeden model od Zotac-u a jeden od Intel-u.
Do tejto neobsadenej pozície na trhu vstupuje Gigabyte s novinkou H55N-USB3. O základnej doske sme písali na našich stránkach už v marci, no do obchodov sa odvtedy ešte nedostala. Okamžite po zverejnení prvých obrázkov som požiadal miestneho zástupcu Gigabyte o poskytnutie dosky na test, prísľub bol splnený len nedávno, počas konania Computex-u. Zatiaľ čo sa na internete iba objavovali nové fotografie z výstavy, ja som už mal dosku v testovacej zostave. Dobrý pocit :-)
Ten však čoskoro pominul – narazil som na problémy, ktoré nie sú u najčerstvejších noviniek na trhu ničím zvláštnym. Po pár hodinách strávených hľadaním príčiny náhodného vypínania som snaženie vzdal. Odpoveď z Gigabyte bola bleskurýchla – už v ten deň ku mne cestovala druhá, náhradná doska. Pustil som sa teda na ďalší deň do testovania nového kusu, no problémy pretrvali. Nakoniec som systémom pokus-omyl prišiel na príčinu – pri zapnutej položke C3/C6/C7 stavov pre procesor v BIOS-e sa systém vypínal, zakázanie tejto funkcie problém vyriešilo. V najbližšej aktualizácii BIOS-u (F3) by už mohla byť chyba odstránená. C1E a EIST ale fungujú spoľahlivo, teda o šetrenie energie podtaktovaním a znížením napätia neprídete ani s verziou BIOS-u F2. (Aktualizácia: ani BIOS F3 ešte neopravil túto chybu).
Za naozaj rýchle jednanie sa musím poďakovať zastúpeniu firmy Gigabyte v Českej republike, mojim omylom bol v podstate zbytočne zaslaný druhý kus dosky.
Mimo tejto malej nepríjemnosti je ale Gigabyte H55N-USB3 už v prvej predajnej verzii výborne pripravená slúžiť svojim majiteľom, o tom ale už na ďalších stranách.
vmm
gimie