Ďalšie dôkazy o existencii temnej hmoty, tajomnej substancii, o ktorej sa predpokladá, že udržuje vesmír pohromade, poskytli kozmológovia z Durham University.
Pomocou sofistikovaných techník počítačového modelovania, tím vedcov simuloval tvorbu galaxií za prítomnosti tmavej hmoty, čím bol schopný preukázať, že ich veľkosť a rýchlosť otáčania sú prepojené s ich jasom podobným spôsobom aký pozorovali astronómovia.
Jedna z uskutočnených simulácií zobrazuje hlavné zložky, ktoré tvoria galaxiu: hviezdy (modré), plyn, z ktorého sa rodia hviezdy (červené), a tmavé halo, ktoré obklopuje galaxiu (svetlošedá).
Alternatívne teórie
Doposiaľ teórie temnej hmoty predpovedali oveľa zložitejší vzťah medzi veľkosťou, hmotnosťou a jasom (alebo luminozitou) galaxií, ako skutočne pozorujeme, čo viedlo k tomu, že skeptici voči existencii temnej hmoty navrhovali alternatívne teórie, ktoré sú zdanlivo lepšie v súlade s tým, čo pozorujeme.
Tím vedcov na čele s Dr. Aaronom Ludlowom z Institute for Computational Cosmology, zverejnil štúdiu v časopise Physical Review Letters. Väčšina kozmológov sa domnieva, že viac ako 80% celkovej hmoty vesmíru je tvorených temnou hmotou – tajomnou časticou, ktorá doposiaľ nebola detekovaná, ale vysvetľuje mnohé vlastnosti vesmíru, ako napríklad mikrovlnné žiarenie merané sondou Planck.
Presvedčivé dôkazy
Alternatívne teórie zahrňujú tzv. Modified Newtonian Dynamics (skrátene MOND). Hoci táto teória nevysvetľuje niektoré pozorovania vesmíru tak presvedčivo ako teória temnej hmoty, doteraz poskytla jednoduchší opis prepojenia jasu a rýchlosti rotácie pozorovanej v galaxiách všetkých tvarov a veľkostí.
Tím z Durham University použil výkonné superpočítače na modelovanie tvorby galaxií rôznych veľkostí, ktoré stlačili miliardy rokov vývoja do niekoľkých týždňov, aby dokázali, že existencia temnej hmoty predla len je v súlade s pozorovaným vzťahom medzi hmotnosťou, veľkosťou a jasom galaxií.
Dlhotrvajúci problém vyriešený
"Toto rieši dlhotrvajúci problém, ktorý spôsobil model temnej hmoty na viac ako desať rokov. Hypotéza tmavej hmoty zostáva hlavným vysvetlením pôvodu gravitácie, ktorá viaže galaxie, a hoci je ťažké detekovať častice, z ktorých pozostáva, musia fyzici vytrvať. " tvrdí Dr. Ludow.
Durham University spolupracuje na tomto prejkte s mnohými ďalšími inštitúciami, akými sú Leiden University, Holandsko; Liverpool John Moores University, Anglicko a University of Victoria, Kanada. Výskum bol založený European Research Council, the Science and Technology Facilities Council, Netherlands Organisation for Scientific Research, COFUND and The Royal Society.
Zdroj: www.dur.ac.uk
Pridať nový komentár