Zdá sa, že Interstellar naozaj bude fimom roka 2014 a naplní tak veľké očakávania, ktoré sa s ním spájali.
Napriek tomu aký je dobrý (hodnotenie 9,0 na IMDB.com, 12 najlepší film všetkých čias) a že za scenárom pôvodne stojí popredný teoretický fyzik a odborník na všeobecnú teóriu relativity Kip Thorne, obsahuje viacero nepresností, chýb a nelogickostí. Pozrime sa na ochutnávku z nich.
Upozornenie: Ak ste film nevideli a nechcete sa dozvedieť podrobnosti, ďalej nečítajte.
1. Ľudia z budúcnosti vytvorili červiu dieru ku Gargantue, aby umožnili záchranu ľudstva. Ak by červia diera nebola vytvorená, ľudstvo by sa nezachránilo. Aby ľudstvo dospelo k tomu, aby červiu dieru mohlo vytvoriť, muselo sa prvý raz zachrániť bez červiej diery. Teda tá nebola potrebná na jeho prežitie. Časová slučka vo filme preto nesedí.
2. Prvá planéta, na ktorej Coop a jeho posádka hľadali vhodné podmienky pre život, nemohla existovať. Planéta Miller bola tak blízko k čiernej diere, že by ju slapové sily na ňu pôsobiace roztrhali. Zo spomalenia času na planéte sa dajú vyvodiť jej viaceré charakteristiky, napríklad doba obehu planéty okolo čiernej diery. Tá trvá približne hodinu. Posádka strávila na planéte približne hodinu. Prečo nebola počas celého obehu okolo čiernej diery na planéte noc? Kde je v sústave s Gargantuou nejaká hviezda? Čo osvetľuje planétu? Žiaden objekt typu slnka v sústave s Gargantuou na žiadnom zo záberov vo filme nevidieť.
3. Načo pri štarte zo Zeme prieskumný tím použil viacstupňovú raketu podobnú Saturnu V? Veď mali k dispozícii malý raketoplán, ktorý by ich dokázal vyniesť k stanici-kozmickej lodi Endurance. Raketoplán ich dokázal vyniesť z planéty pri Gargantue, ktorá mala príťažlivosť 130 percent voči Zemskej. Ak takéto single stage to orbit zariadenie dokázalo vzlietnuť na orbitu pri 1,3 násobnej príťažlivosti, dokázalo by to aj zo Zeme.
4. Pridokovanie k rotujúcej stanici Endurance pri prvej planéte nemohlo prebehnúť tak ako bolo zobrazené vo filme. Ak sa zo symetrickej rotujúcej stanice odstráni časť, ako sa stalo pri deštrukcii jej časti, táto nebude rotovať pravidelne ako sme to videli vo filme. Bude rotovať nepravidelne, dokovací port bude okrem rotácie opisovať nepravidelnú elipsu. K takto rotujúcemu portu sa nie je možné pripojiť.
5. Pri páde raketoplánu s Coopom do čiernej diery tento pád nemohol raketoplán ani jeho posádka prežiť. Podľahli by jednému z viacerých efektov pôsobiacich na objekty blížiace sa k horizontu udalostí čiernej diery, akými sú takzvaná špagetizácia (natiahnutie a roztrhanie objektu blížiaceho sa k čiernej diere) či silné röntgenové žiarenie v jej blízkosti.
6. Metánové pevné mraky na druhej planéte nemohli lietať.
Neprehliadnite recenziu na Telkáč.sk: Film roka je tu: Nolanova výprava vesmírom rozhodne stojí za to! |
7. Prenos údajov morzeovkou z teseraktu cez ručičku hodiniek v izbe Murph by trval príliš dlho. Morzeovka čítaná príjímateľom nie je príliš efektívnym spôsobom komunikácie. Prenos potrebných údajov by veľmi pravdepodobne trval mnohonásobne dlhšie než trvá ľudský život.
8. Mnohí namietajú kataklizmu, ktorá vedie vo filme k vyhynutiu ľudstva. V prvom rade ako takú, ktorú by sme dokázali vyriešiť a prežiť na Zemi. Ak by sme kultúrne plodiny aj nezachránili, tak ak dokážeme premeniť na obývateľnú tretiu planétu pri Gargantue, tak to dokážeme aj na Zemi. Ako pri stavbe kozmických lodí, habitatov, evakuujúcich ľudstvo zo Zeme, zabránili prenosu moru rastlín na rastliny v týchto habitatoch? Ak to dokázali, nebolo jednoduchšie a lacnejšie postaviť ich priamo na Zemi? Ak mohli existovať vo vesmíre, mohli fungovať aj na Zemi.
9. Niektorým prekáža Coopov výber agentúrou NASA na tak mimoriadne dôležitú misiu. Podľa príbehu si ho vybrali, pretože mal skúsenosti s pilotovaním raketoplánu. Nezdá sa pravdepodobné, že by NASA pripravujúca záchrannú misiu takejto magnitúdy nemala niekoho lepšieho, než pilota, ktorý mal skúsenosti len s letmi v stratosfére a aj to skončil pri tom poslednom haváriou.
10. Deje vnútri čiernej diery sú len špekuláciou, keďže nevieme čo sa deje pod horizontom udalostí čiernych dier. Priestor pre fantáziu nie je v tejto časti filmu ničím limitovaný.
Internet je plný pokusov o vysvetlenie týchto a ďalších nejasností vo filme. Nolan a mnohí ďalší režiséri tieto veci zvyčajne nevysvetľujú, dobre vedia, že aj diskusie tvoria komunitu fanúšikov ich filmov. Navyše, dej je prispôsobený a fyzika trochu ohýbaná v záujme zatraktívnenia príbehu. Netočí sa dokument o čiernych dierach, ale príbeh, ktorý má zaujať diváka. Tak prečo to vysvetľovať. Napriek tomu, mnohé na prvý pohľad nelogické veci, môžu mať pekné vysvetlenie. Možno tiež viete o nejakom vysvetlení k filmu Interstellar a podelíte sa oň s nami v diskusii pod článkom.
Mimochodom, na oficiálnej premiére filmu v Londýne sa zúčastnil aj Stephen Hawking. Nolan hovorí, že sa mu zdalo, že si Hawking film veľmi užíval.
Zdroje: Quora.com
M1ch4l
mm
Pedro444
lepermessiah
alter012
MQ
Rasťo4
K0S3K
Pjetro de
M.T.
mm
Nalon
mm
Nalon
Peto441515
buko1
mm
mm
matussh
Pjetro de
Ondro1
matussh
Ondro1
Pjetro de
Pjetro de
Pjetro de
Mme117
Pjetro de
majo234
Pjetro de
Pjetro de
Pjetro de
mm
nichto
M.T.
TonoSmire
r b
Kaligulag
4nthrax
ds
Angelina
ds
Pjetro de
Pidzi
Lipu
pidzi
Lipu
pidzi
Pjetro de
Pjetro de