Krátko po polnoci odštartoval Falcon 9 na svoj ďalší let pri ktorom sa SpaceX opäť pokúsila o pristátie na lodi v Atlantickom oceáne.
Tentokrát sa štart podaril až na piaty pokus. V predchádzajúcich dňoch sa spoločnosť SpaceX štyri krát pokúšala o štart Falconu 9 nesúceho telekomunikačný satelit SES-9 Luxemburgskej spoločnosti SES smerujúci na geostacionárnu orbitu. Odklady z rôzných dôvodov skončili úspešným štartom uplynulú noc o 0:36 stredoeurópskeho času.
Aj pri tomto lete sa SpaceX pokúsila o pristátie s prvým stupňom Falconu 9 na lodi v Atlantickom oceáne. Cieľová orbita vyžadovala vyšší výkon Falconu než predchádzajúce lety, čo znamená menej paliva na sekvenciu pristávacích manévrov. Preto sa neočakávalo úspešné pristátie. SpaceX v rámci svojho prístupu postupného zlepšovania svojho nosiča, stáleho skúšania a prispôsobovania sa, sa pokúsila pristáť aj v tomto prípade. Aj z takéhoto pokusu sa poučia.
Misia dosiahla svoj primárny cieľ, vypustenie SES-9 satelitu. Elon Musk v tweete napísal
Target altitude of 40,600 km achieved. Thanks @SES_Satellites for riding on Falcon 9! Looking forward to future missions.
— Elon Musk (@elonmusk) 5. marca 2016
V preklade "Cieľová nadmorská výška 40,600 km dosiahnutá. Ďakujeme SES za jazdu na Falcone 9! Te39me sa na budúce misie."
Pokus o pristátie dopadol rozbitím prvého stupňa na palube dron-lode, ako ju volajú v SpaceX. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, všetky média reportujú a dedukujú najmä z druhého tweetu Elona Muska
Rocket landed hard on the droneship. Didn't expect this one to work (v hot reentry), but next flight has a good chance.
— Elon Musk (@elonmusk) 5. marca 2016
V ňom sa uvádza "Raketa pristála na dronlodi. Neočakávali sme, že sa to podarí (veľmi horúci návrat), ale nasledujúce lety majú dobrú šancu."
Najbližším letom je zásobovacia misia s Dragonom letiacim k ISS. Jej štart je naplánovaný na 29. marca 2016.
Záznam prenosu SpaceX:
Pridať nový komentár