Prvý stupeň nosiča Falcon 9 úspešne pristál 22. decembra 2015. Vyvolalo to vlnu nadšenia medzi priaznivcami kozmického výskumu.
Po pristáti rezonovali v svetových médiach najmä dva výroky Elona Muska, zakladateľa SpaceX. V prvom pripomína, že cena za štart Falconu 9 je 60 miliónov dolárov, no cena za palivo preň je 200 tisíc dolárov. To ilustruje nádeje vkladané do znovupoužiteľnosti kozmických nosičov z hľadiska zníženia ceny za vynesenie nákladov do vesmíru. Druhý často skloňovaný výrok Elona Muska toto dopĺňal o informáciu, že podľa SpaceX je v dlhodobom horizonte dosiahnuteľné zníženie cien na jednu stotinu súčasnej úrovne.
Stovky nadšených článkov oznamujúcich pristátie, nasledovala séria článkov upozorňujúcich na to, že o konkrétnom znížení ceny je ešte priskoro hovoriť. Že na zhodnotenie toho aké zníženie ceny sa odvinie v krátkodobom horizonte od úspešného pristátia Falconu 9 je potrebné počkať na informácie o stave nosiča a potrebných nákladoch na jeho privedenie do letu schopného stavu.
Za všetkých spomeňme vyjadrenia prezidenta Francúzskej kozmickej agentúry CNES Jean-Yves Le Galla pre agentúru AFP. CNES pre Európsku kozmickú agentúru ESA vyrába okrem iného nosič Ariane 5. Podľa Le Galla je pristátie Falconu 9 technologickým významným činom, na čom sa všetci zhodujú. Ďalej hovorí "No treba myslieť na dve veci. Prvá je, že v Spacex spravili pristátím iba prvý krok ale zatiaľ ju (raketu-nosič) znovu nepoužili. Nosič fungoval raz, vrátil sa a perfektne pristál. No pozrime sa či bude možné použiť ho znovu a či nebude potrebné množstvo práce na to aby bol opäť pripravený na let. Nesmieme zabudnúť, že znovupoužiteľné nosiče už existujú, s raketoplánmi ako jedným príkladom. Ale keď mali byť znovupripravené na let, cena za to bola značná."
Prvá informácia o Falcone 9 a jeho stave po pristáti sa objavila v prvý deň roku 2016. Fotka na Instagrame a krátka správa na Twitter účte Elona Muska konštatujú, že sa žiadne poškodenia na nosiči neobjavili.
V twitter poste Musk píše
Falcon 9 back in the hangar at Cape Canaveral. No damage found, ready to fire again. https://t.co/7w6IfJGtXM
— Elon Musk (@elonmusk) January 1, 2016
v preklade Falcon 9 je späť v hangári na Myse Canaveral. Žiadne poškodenia sa nenašli, pripravený opäť zapáliť (motory).
To je dobrá správa. SpaceX teraz na tomto stupni prevedie predštartové testy. Pred každým štartom Falconu 9 sa vykonáva séria štandardných testov, ktoré povedia či je nosič v poriadku a pripravený na štart. Jedným z týchto testov je takzvaný static fire test (v preklade statický test zapálenia). Pri ňom sa nosič natankuje a jeho motory sa zapália a bežia, pričom je nosič pripútaný pri zemi (viď. nasledujúce video).
SpaceX má údaje z desiatok týchto testov na predchádzajúcich nosičoch Falcon 9 a aj údaje z rovnakého testu na nosiči, ktorý pristál v decembri. Preto budú po realizovaní statického testu zapálenia na ňom, presne vedieť nakoľko je pripravený na nový štart. To bude druhá dôležitá informácia do skladačky obrazu o možnom znížení cien vyplývajúcich zo znovupoužiteľnosti prvého stupňa Falconu 9. Zatiaľ nie je známe, kedy SpaceX test realizuje. Zdá sa však, že ak aj test dopadne dobre, tak tento konkrétny stupeň nebude použitý pri žiadnom ďalšom lete do vesmíru. Podľa Muska kvôli jeho prvenstvu ide o unikátny kus a ten si, zdá sa, chcú ponechať ako pripomienku prvého úspešného pristátia.
Pridať nový komentár