EN

Intel Lynnfield v testoch na internete

Intel včera oficiálne predstavil svoje nové procesory a platformu pre strednú triedu, pozrime sa teda na novinky a zhrňme si, aký majú procesory výkon.Intel včera oficiálne predstavil novú platformu určenú pre strednú cenovú triedu, ktorá sa zaradí ku procesorm Core i7 @ LGA1366 pre high-end. Nové sú nateraz tri modely procesorov pre celkom novú päticu s 1156 pinmi.

Najskôr si v rýchlosti povieme, aké zmeny sa udiali oproti dodnes predávaným Core i7 procesorom:

- Integrovaný pamäťový radič je dvojkanálový - namiesto troch kanálov, ktoré nájdeme u procesorov pre LGA 1366, budú mať všetky nové čipy pre LGA1156 "iba" dvojkanálový pamäťový radič DDR3. Vďaka tomu sa znížil počet pinov procesora, čo aj zmenšilo jeho veľkosť ako aj veľkosť socketu. Podľa slov zástupcov Intel-u, aby sa naplno vyťažil dvojkanálový pamäťový radič u Lynnfield procesorov, museli by ho naplno využívať aspoň tri jadrá. Keďže však LGA1156 bude mať najviac štvorjadrové čipy a viacjadrové ostanú pre LGA1366, dva kanály sú dostatočné.

- integrované PCIexpress 2.0 - zo severného mostíka sa okrem pamäťového radiča presunul do procesora aj radič PCIexpress liniek. Tých je 16, pričom je možné ich podeliť na x8 + x8, pre režim Crossfire alebo SLI (nVidia poskytne výrobcom dosiek možnosť licencovať SLI za vstupný poplatok 30 000USD a potom za malý poplatok od každej vyrobenej dosky). Grafické karty teda teraz komunikujú priamo s procesorom a nie prostredníctvom severného mostíka, no ako ukazujú testy, rozdiel vo výkone je minimálny až žiaden. Zato sa dá namerať určitý pokles výkonu pri zapojení high-end grafických kariet do Crossfire/SLI, kvôli režimu x8 + x8 liniek - pár percent výkonu navrch má stále LGA1366 platforma s X58 čipsetom a plnými x16 + x16 linkami.


Bloomfield vs. Lynnfield - absentuje QPI zbernica, no pribudlo PCIexpress rozhranie s 16 linkami. Procesor má o 43 miliónov tranzistorov viac ako Bloomfield (774 vs. 731 miliónov).

- žiadna QPI zbernica - keďže sa presunom PCIexpress rozhrania do procesora v podstate odstránila posledná funkcia severného mostíka, ten sa už na základných doskách nachádzať vôbec nebude. Teraz bude prítomný iba jeden PCH (Platform Controller Hub) čip Intel P55 (neskôr H55, H57,...), ktorý bude plniť vlastne funkcie južného mostíka. Keďže pre ten nie je potrebná tak rýchla zbernica akou je QPI (25,6GB/s), pripája sa k procesoru iba pomocou DMI zbernice (2GB/s)



- Hyperthreading neobsahujú všetky procesory - pre LGA1156 budú v ponuke procesory s podporu Hyperthreadingu a aj bez nej. Napríklad dva z dnes predstavených modelov majú HT, zatiaľ čo jeden je bez HT. Neskôr uvedené čipy budú mať aj dve jadrá s HT a taktiež bez HT.

- agresívnejší Turbo mód - na rozdiel od Core i7 pre LGA1366 budú nové procesory mať funkciu Turbo Boost o niečo agresívnejšiu - automaticky sa pretaktujú o viac MHz. Napríklad Core i5 750 sa vie v prípade zaťaženia štyroch/troch jadier a neprekročení sledovaných limitov procesora (teplota, TDP, ...) pretaktovať z 2,66GHz na 2,93GHz, pri zaťažení iba dvoch jadier tieto pretaktuje na 3,06GHz a v prípade, že spúšťate čisto jednovláknovú aplikáciu, procesor vám poskytne 3,2GHz výpočtové jadro.




Teraz predstavené procesory sú zatiaľ tri, a to dva Core i7 a jeden Core i5:



Treba uznať, že nová pomenovacia schéma Intel-u je možno presná čo sa týka rozlišovania výkonu (Core i7 majú HT, Core i5 nemajú HT, Core i3 majú dve jadrá a HT), ale sú inač veľmi mätúce - Core i7 procesory totiž sú teraz na trhu aj pre LGA1366 aj pre LGA1156 sockety. Menej zbehlý zákazníci budú mať v tomto zaručený chaos.


Pozitívnou správou pre tých, ktorí plánujú nákup procesora s HyperThreadingom kvôli výkonu vo viacvláknových aplikáciách je, že Intel spolupracoval s Microsoftom a vo Windows 7 by sme mali byť svedkami novej funckie zvanej "Core Parking". Funckia bude riešiť fenomén, keď pri zanutí HT výkon v určitých situáciách poklesol - toto je spôsobené tým, že operačný systém "prehadzuje" výpočtové vlákna (thready) medzi jadrami, pričom sa stane že sa presunie z fyzického jadra na virtuálne (HyperThreading-ové). Toto by sa vo Windows 7 stávať už nemalo, aplikácia bude mať svoj thread pevne "zaparkovaný" u jedného jadra.

Nové procesory podporujú oficiáne DDR3 pamäte do 1333MHz, vyššie frekvencie sa dosiahnu pretaktovaním základnej zbernice (BCLK).


Poďme sa ale pozrieť na pár grafov výkonu, inšpiráciou nám môže byť napríklad vynikajúci Anandtech:
























Nebudeme uvádzať všetky grafy výkonu, ak máte záujem prezrieť si viac testov, kliknite si na niektorý z odporúčaných článkov na konci tejto novinky. Nateraz si iba zhrnieme, čo o výkone hovorí Anand.
Ten v závere recenziu hovorí hlavne o Core i5 750, ktorý bude zrejme aj u nás najviac predávaným čipom. Vo veľkej väčšine testov je Core i5 750 výkonnejší ako ktorýkoľvek procesor od AMD, a to vrátane Phenom II X4 965, ktorý je dokonca aj o niečo drahší. AMD teda bude muesiť ako odpoveď určite znížiť ceny. Core i5 750 podľa neho tiež konečne zasadzuje úder pre dosluhujúcu platformu LGA775, keď bez problémov poráža Q9650, ktorý je opäť o niečo drahší.

Čo sa týka spotreby, tá je u nových procesorov priam vynikajúca, hlavne v stave bez záťaže. Tu majú Lynnfield-y dokonca nižšiu spotrebu, ako dvojjadrové Intel Pentium Dual-Core E5000, čo už je naozaj pekný výsledok. V záťaži sa takisto radia medzi tie úspornejšie, keď ich spotreba je približne na úrovni trojjadra od AMD.





Pri pretaktovaní závisí úspech samozrejme vždy kus od kusu, no zatiaľ sa dá zovšeobecniť, že pretakt na 4GHz je celkom bežným výsledkom. Trocha je však obmedzené pretaktovanie bez zvýšenia napätia, a to kvôli integrovanému PCIexpress rozhraniu.

Pre viac informácií o nových procesoroch odporúčam prebehnúť si nasledovné recenzie:

Anandtech - Intel´s Core i7 870 & i5 750, Lynnfield: Harder, Better, Faster Stronger
X-bit labs - Second Advent of Nehalem: Core i7-870 and Core i5-750 Processors in LGA1156 Platform
TechReport - Intel´s Core i5-750 and Core i7-870 processors
PCPerspective - Intel Lynnfield Core i7-870 and Core i5-750 Processor Review
Bit-tech - Intel Core i5 and Core i7 Lynnfield review
Computerbase - Test: Intel Core i5-750, Core i7-860 und Core i7-870
Guru3D - Core i5 750 - Core i7 860 and 870 processor review 
Komentáre (6)
PaterAnton
myslim ze moj pretaktovany q9550s na 3.40, fsb na 1600....mi zatial bude v pohode stacit este dlho....pockam si na dalsiu seriu:)
wilson6
Aký je rozdiel medzi procesorom Intel® Core™i7-950 a procesorom Intel® Core™i7-870 sú medzi nimi velké rozdiely? lebo v týchto testoch tu 950nieje. A ešte by ma zaujímalo či by program na konvertovanie videa napr ConvertXtoDVD vedel rozlíšit viac jadier a či by nejaké video skonvertoval rýchlešie pri procesore i7 ako pri nejakom dvojjadre?
dibon
v xilisoft HD video converter sa daju zapinat/vypinat jednotlive jadra pri konvertovani ;)
Panoramix
Mrzí ma to, ale ANANDTECH tentokrát čo sa týka grafu spotreby neodviedol moc dobrú prácu. Pozeral som testy spotreby Core i5 asi na 20 sitoch, a nikde nebol v idle taký rozdiel, ako uvádza server ANANDTECH, kde je rozdiel oproti napr. Q9650 až 51W. Napr. PCTUNING uvádza rozdiel v spotrebe 22W, TECHREPORT udáva rozdiel v spotrebe 23W, čo by som už bral, že rozdiel medzi 22W alebo 23W môže byť chyba merania. Takže ako to teda je? Ja mám doma Q9400, podvoltovanú na 1.1 Vcore. Nie som si teraz istý, že by som kúpou Core i5 750 ušetril na spotrebe zostavy niečo. Možno až budú 32nm.
Dawid
pockam na AMD Bulldozer a ATi RADEON rady 6800 :)))
adun
ja si pockam na lepsie hry kvoli ktorym sa oplati kupovat novy hw a zatial ich moc nieje.inak do domaceho PC na beznu robotu su tieto prociky zbytocne.
Pridať nový komentár
TOPlist