Nové konzorcium polovodičových gigantov má za cieľ vytvoriť výrobné postupy, ktoré umožnia vytvárať štruktúry o veľkostiach blížiacich sa iba 10nm.
Neoddeliteľnou súčasťou pokroku v oblasti procesorov a iných polovodičových čipov je zmenšovanie stavebných prvkov - tranzistorov. Samozrejme, čím sa viac výrobné postupy zmenšujú, tým je proces náročnejší. Vytvorenie spoľahlivo funkčných elektronických prvkov o veľkosti len niekoľko atómov si vyžaduje enormné úsilie a samozreje investície.
Dnes poznáme 32nm výrobu procesorov (Intel), rozbieha sa 25nm výroba NAND čipov a testuje sa už aj 22nm výroba. Kým sa narazí na fyzikálne možnosti súčasnej technológie ešte potrvá pár rokov - minimálne do roku 2016, kedy plánujú spoločnosti Intel, Samsung a Toshiba vyvinúť 10nm proces.
Dvaja najväčší výrobcovia NAND čipov a najväčší výrobca procesorov chcú do spoločného konzorcia pribrať ešte asi 10 firiem, ktoré sa zaoberajú polovodičovou výrobou. Japonská vláda zainvestuje vyše 60 miliónov dolárov do tohto výskumu, druhá polovica financií príde od konzorcia. Cieľ je jasný - aspoň do roku 2016 postaviť základy pre polovodičovú výrobu, ktorá by dokázala spoľahlivo vytvárať 10nm štruktúry.
Intel a Micron vyrábajú dnes 25nm Flash NAND pamäte pre tretiu generáciu Intel SSD
Veľkosť jedného nanometra si môžete predstaviť ako hrúbku ľudského vlasu podeleného číslom 100 000.
Zdroj: Reuters
elementar
marfan
predatormx5
kanec1111
nomisu
rottenkiwi
landrower
makroelektro