Podľa Google má už viac ako 10% používateľov IPv6 prístup k Internetu. Slovensko patrí medzi najhoršie krajiny na svete v adopcii IPv6.
IPv6 protokol oslávil v decembri 20 rokov existencie a presne v posledný deň minulého roka sa mu podľa Google štatistík podarilo dosiahnuť 10%-ný podiel spomedzi prístupov k Internetu. Za posledné 4 roky rastie rýchlosť adaptácie IPv6 protokolu 2,5-násobne každým rokom. Na konci roka 2011 mal IPv6 protokol podiel iba 0,4%, o rok neskôr to bolo 1%, v roku 2013 dosiahol 2,5% a na konci roka 2014 už surfovalo cez IPv6 6% používateľov. Ak by takéto tempo vydržalo, do roku 2020 by celý svet používal IPv6 prístup. Zo štatistík tiež vyplýva, že viac IPv6 prístupov je cez víkendy ako v pracovné dni, kedy má IPv6 zastúpenie asi 8%. To znamená, že IPv6 konektivitu má viac ľudí doma ako v práci.
Okrem IPv6 prístupov sleduje Google aj ich zastúpenie v rámci jednotlivých krajín a kvalitu IPv6 konektivity na základe latencie. Z hľadiska prechodu na IPv6 a odozvy je na tom najlepšie Belgicko, v ktorom je už takmer polovica prístupov cez IPv6. Najhoršie na tom nie sú ani iné európske krajiny okolo nás a čím zelenšia farba, tým väčšie a lepšie zastúpenie IPv6 protokolu v porovnaní s IPv4. Z mapky tak môžeme vidieť, že Slovensko žiaľ výrazne zaostáva. K dnešnému dňu dosiahla adaptácia IPv6 iba 1,12% a navyše u nás takáto konektivita zhoršuje latenciu oproti IPv4. Horšie ako Slovensko je na tom s IPv6 zopár krajín Južnej Ameriky a mnohé krajiny Afriky.
Hlavným dôvodom prechodu z IPv4 adries na IPv6 je minutie IPv4 adries. Tých je k dispozícii 232 zatiaľ čo IPv6 adries je až 2128. Hoci IPv6 protokol existuje už 20 rokov, jeho podiel až teraz prekonal 10%. Hlavnou príčinou je, že IPv6 protokol musí byť implementovaný na všetky zariadenia v sieti čo stojí nemalé financie.
Zdroj: arstechnica
MichiGen
Vladys