Aká je pravdepodobnosť, že vás pri parašutizme trafí meteorit? Podľa vedcov menšia ako to, že tri krát po sebe vyhráte lotériu.
Parašutista Anders Helstrup z Nórska môže hovoriť o veľkom šťastí pretože meteorit ho minul iba o pár metrov. Prípadná zrážka s rýchlo letiacim kusom skaly by mohla dopadnúť pre parašutistu fatálne a dokonca ho rozťať napoly. Asi 5 kilový meteorit totiž letel rýchlosťou približne 300km/h. Anders však našťastie prežil a dokonca zaznamenal tento prelet meteoritu na kameru. Celá udalosť sa stala už pred 2 rokmi avšak bola držaná v tajnosti kvôli vyšetrovaniu. Podľa geológa Hansa Amundsena z Natural History Museum v Osle sa vďaka Andersovi môžete pozrieť na vôbec prvé video meteoritu padajúceho k zemi v takzvanej tmavej letovej fáze.
V tejto fáze meteorit už nepadá pod určitým uhlom ale rovno kolmo na zem. Jeho let je zbrzdený atmosférou a taktiež klesne teplota meteoritu a viac nežiari na oblohe. Amundsen predpokladá, že meteorit bol vo výške asi 20km nad zemou súčasťou väčšieho meteoritu kým sa z neho neodštiepil a nenamieril si to k nič netušiacemu parašutistovi. Ten sa pre nórsku televíziu vyjadril, že ani nezaregistroval že sa niečo stalo. Aké šťastie mal zistil až po zosadnutí keď si prezrel záznam z videokamery umiestnenej na helme. Video doniesol k vedcom z univerzity v Osle a tí potvrdili, že sa jednalo o meteorit letiaci v tmavej fáze.
Dopadnutý meteorit sa však ešte nepodarilo nájsť pretože v oblasti je mnoho lesov či rieka. Na priloženom videu je možné vidieť meteorit asi v 28 sekunde.
Zdroj: gizmodo, universetoday
adam102
Jožko Mrkvička