Keď 9. januára mladý Jason Barnes prišiel o pravú ruku kvôli zásahu elektrickým prúdom s napätím 22 000V, s jeho kariérou hráča na bicie to nevyzeralo dobre. Teraz mu však vďaka robotickej ruke svitla nádej.
Robotickú ruku vytvoril profesor Gil Weinberg, zakladateľ Georgia Tech Center for Music Technology. Táto mechanická ruka dáva Barnesovi možnosť hrať súčasne až s tromi bubeníckymi paličkami naraz. Jednu paličku drží normálne v zdravej ľavej ruke. Zvyšné dve drží robotická ruka, ktorá je pripevnená k Jasonovmu bicepsu. Jednu z týchto paličiek ovláda bubeník pohybom ruky dolu a nahor a k jej pohybu prispievajú taktiež elektrické impulzy z jeho tela.
Druhá palička v robotickej ruke "počúva" a analyzuje hraný rytmus a následne vďaka vstavenému motorčeku hrá svoj vlastný rytmus. "Druhá palička má svoju vlastnú myseľ", vysvetľuje profesor Weinberg. "Bubeník sa v podstate stáva kyborg. Je zaujímavé sledovať ho ako hrá a improvizuje s časťou ruky, ktorú celkom neovláda".
Sám Jason považuje takéto hranie za viac ako zaujímavé. "Stavím sa, že mnoho metalových bubeníkov mi môže závidieť to čo teraz dokážem. Rýchlosť je dobrá. Rýchlejšie je vždy lepšie", hovorí Jason o autonómnej paličke, ktorá sa dokáže pohybovať oveľa rýchlejšie ako zdravá ruka toho najrýchlejšieho bubeníka na svete. Ak hráč nechce používať túto tretiu paličku jednoducho ju môže otočiť tak, aby neudierala na bubon.
Okrem využitia v hudbe však Weinberg vidí potenciálne aplikovanie jeho technológie aj vo vesmíre či na operačných sálach, kde by takáto tretie samostatné rameno mohlo pomáhať astronautom či chirurgom pri zákrokoch. Jason vyskúša hranie s robotickou rukou na verejnosti po prvý krát už 22. marca.
Pridať nový komentár