EN

Toshiba má 14,6Mpix senzor s BSI technológiou

BSI (Backside illumination) síce nie je žiadnou novinkou, no konečne sa začínajú objavovať reálne produkty s týmito senzormi - napríklad od Toshib-y pre mobilné telefóny. Výhodou je vyššia kvalita pri znižujúcej sa veľkosti a náraste rozlíšenia.V dnešných fotoaparátoch v mobilných telefónoch a iných "mini" zariadeniach sa naráža na jeden zásadný problém - znižovať veľkosť a zvyšovať rozlíšenie sa dá zmenšovaním veľkosti pixlov, no tým začína aj klesať kvalita snímaných obrazov. Riešením problému je už viac ako 20 rokov študovaná technológia BSI - Backside Illumination.

Princíp tejto technolóogie CMOS senzorov by sa dal opísať aj ako otočenie tradičného senzora hore hlavou.
Bežný senzor sa skladá z mikro optiky, farebného filtra, niekoľkých metalických vrstiev spojov a až pod týmto všetkým je na polovodičovom substráte samotný detekčný prvok (dióda). Technológia BSI presúva všetky metalické vrstvy pod túto diódu, čím ju posúva bližšie k zdroju svetla a odbúrava problémy s prekážkami svetla v podobe metalických prepojení. Výsledok? Lepšia absorbcia svetla, jasnejšie zábery a menší šum v snímkach.



Ako prvá prišla na komerčný trh s týmto riešením firma OmniVision, dnes s maximom na 8Mpix rozlíšení. Podobne aj Sony dávnejšie predstavila 5Mpix senzor s BSI technológiou.

Firma Toshiba dnes predstavila ďalšiu novinku založenú na BSI technológii - 14,6Mpix senzory s veľkosťou pixlov 1,4 mikrometra určené pre mobilné telefóny. Senzory budú vyrábané v počte 500 000 za mesiac na 300mm waferoch s 65nm výrobným procesom, no zariadenia vybavené takýmito novinkami uvidíme asi najskôr až v druhej polovici budúceho roka.



Zdroj: Toshiba, OmniVision
Komentáre (6)
misak007
:)
Dominic
Pri tomto technologickom pokroku sa človek bojí niečo kúpiť, lebo o týždeň ohlásia ďalšie zlepšenie a môže si byť hlavu o stôl, že čo som mohol mať... Ale len tak ďalej konečne sa foťáky v mobiloch niekam posunú.
misak007
:)) mozes len dufat. ale snad to pomoze :)
AmOK
Plastovu minioptiku mobilov v zivote ziadny zazracny chip nenahradi. Tym nechcem zhovadovat BSI technologiu, snad to bude funcne a aplikovatelne aj do normalnych fotakov. :)
sedgar
podla mna bude prinos tejto technologie hlavne u chipov s vysokou hostotou bodov. Cim mensia je hustota ­(vecsie su bunky­), tym mensie tienenie riadiacimi obvodmi, ktore ­(predpokladam­), zaberaju pri rovnakej technologii vyroby chipu mensiu plochu ­- tj menej tienia... PS: ak toshiba uvadza az o 40perc. vecsiu aktivnu plochu, tak to bude podla mna prave hodnota na velmi hustych chipoch... PS: cca hustoty bodov na chipoch - kompakty: - Panasonic Lumix DMC-ZR1: 43.000.000/cm² - Panasonic Lumix DMC-TZ5: 32.000.000/cm² - Fujifilm FinePix F60fd: 25.000.000/cm² - Fujifilm FinePix F31fd: 14.000.000/cm² zrkadlovky: - Canon EOS 500D: 4.500.000/cm² - Canon EOS 5D Mark II: 2.400.000/cm²
Archon
no ja hlavne dufam že sa pomali vytratia(ako zlučia do mobilov) tie lacne fotaky a zostanu len tie poriadne fotaky(high-end :) ) .
Pridať nový komentár
TOPlist