Sci-fi? Dnes áno, o pár rokov už možno nie - kamera využíva odraz laserových lúčov na rekonštrukciu obrazu v miestnosti, do ktorej priamo nevidí.
Profesor Ramesh Raskar spolu so študentmi z MIT pracujú na systéme kamery, ktorá by doslova "videla za roh". Využívajú na to extrémne krátke impulzy laserových lúčov (jeden trvá iba 0.000000000000001 sekundy), ktoré vysielajú do priestoru. Lúče sa následne odrazia napríklad od otvorených dverí, ale aj od iných povrchov. Vteda je ale ešte snímač uzatvorený, aby nezachytil prvotné odrazy. Svoju uzávierku otvorí až v tom čase, aby zachytil lúče, ktoré sa odrazili viac krát, teda aj tie "spoza rohu". Predstaviť si to môžeme aj ako ozvenu, akurát tu je namiesto zvuku využívané svetlo.
Podobný princíp oneskoreného zberu odrazených lúčov sa využíva aj v armáde, pri leteckých snímkach objektov skrytých pod listami stromov.
Okrem identifikácie intenzity a pozície svetelných lúčov meria experimentálne zariadenie aj čas ich príchodu na senzor, rovnakú techniku využívajú aj Google Street View automobily pre vytvorenie 3D obrazu budov.
Celý proces vysielania lúčov a prijímania sekundárne odrazených sa opakuje niekoľko krát, aby sa mohla potom pomocou zložitých algoritmov vyskladať výsledná 3D scéna - obraz.
Možností využitia je viacero - takúto kameru by mohli oceniť napríklad požiarnici pred vstupom do neznámej budovy, prípadne roboty na analýzu cesty ktorá je pred nimi. Zariadenie momentálne funguje len v labolatórnych podmienkach, prvou aplikáciou ktorú by chceli vedci z MIT vytvoriť je endoskop. Ten je používaný v tmavých miestach ľudských dutín, teda nie je rušený iným svetlom.
Zdroj: BBC
landrower
passco