Po uvedení prvých šesťjadrových procesorov Phenom II sa stal model 1055T veľmi zaujímavou voľbou – za cenu len pár Eur nad doteraz najrýchlejším Phenom II X4 965 ponúka 1055-ka dve jadrá navyše a technologickú novinku v podobe Turbo Core. V teste sa pozrieme na všetky novinky, funkciu TurboCore a samozrejme pretaktovanie a podvoltovanie.
Úvod
Súčasná generácia procesorov od AMD má pomerne ťažkú pozíciu na trhu. Oproti konkurencii majú Phenom II čipy nižší výkon na takt, a teda aby boli konkurencieschopné, musia byť nastavené na vysoké frekvencie. Tak je napríklad pre 2,66GHz štvorjadro Core i5 750 hlavným konkurentom 3,2GHz Phenom II X4 955, resp. 3,4GHz Phenom II X4 965. Vysoké frekvencie však neboli dostupné vždy – pri prvej inkarnácií K10 architektúry, čo boli 65nm Phenom-y, sa aj pri najlepšom snažení nepodarilo vyrobiť procesor s taktom vyšším ako 2,6GHz. Navyše chýbala aj väčšia L3 cache.
V tej dobe prichádza AMD s novou taktikou – za rovnakú cenu ako konkurencia ponúka viac jadier. Tam kde Intel predáva dvojjadrové čipy, má AMD v ponuke trojjadrá, prípadne lacné štvorjadrové Athlon-y. Aj keď možno výkonom pri záťaži využívajúcej menší počet jadier AMD zaostáva, pri testoch s plným vyťažením procesora sa dostáva táto výhoda do popredia.
Podobnú situáciu vyrobila firma AMD aj s uvedením prvých desktopových šesťjadrových procesorov – Phenom II X6 1055T a 1090T. Prvý menovaný má cenu nastavenú presne na úrovni Core i5 750 (4 jadrá) a najvyšší model zas na úrovni Core i7 860 / Core i7 930 (4 jadrá + HyperThreading). Opäť teda platí, že AMD ponúka za rovnakú cenu viac jadier.
Dnes sú dostupné iba dva modely – 1090T s odomknutým násobičom a 125W 1055T. X4 960T sa možno do voľného predaja ani nikdy nedostane, údajne je určený iba pre OEM výrobcov počítačov.
Už prvé recenzie ukázali, ako sú na tom tieto procesory s výkonom. Pri využití všetkých dostupných jadier sú vo výhode, oproti starším Phenom II X4 majú výhodu aj vo vyššom výkone pri menej vláknových záťažiach – vďaka Turbo Core. Intel si stále zachováva výhodu vyššieho výkonu pri aplikáciách využívajúcich menej jadier a tiež má podstatne lepšiu spotrebu svojich čipov.
Úlohou dnešného testu však nie je potvrdiť či vyvrátiť tieto už známe závery, čísla výkonu v tradičnej palete testov jednoducho doplníme k ostatným výsledkom v neskoršom článku. Namiesto toho sa dnes sústredíme na to, čo robí Phenom II X6 čipy výnimočnými a na ich prevádzkové vlastnosti, resp. možnosti ladenia.
emPORiO
flanker
landrower
16cmfan
nightlight
flanker
nightlight
flanker
16cmfan
Lukáš Lancz
Gudas
sufu
sufu