EN

Grafické karty nebudú mať HBM2 ale GDDR6

Že ďalšie karty už ponesú vo veľkom HBM pamäte druhej generácie? Nezmysel. Technológia je zatiaľ v plienkach, je drahá a ponúka len nízke frekvencie.

Jediná karta, ktorá niesla nové pamäte HBM bola Fury a jej sestra Fury X. Karty boli ale drahé na výrobu a niektoré zdroje tvrdili, že AMD predáva karty pod náklady. NVIDIA dlhodobo odmieta nasadiť tieto drahé pamäte a podľa našich informácii sa tak nestane ani spolu s príchodom Volty. Výnimkou môže byť karta určená do profesionálnej sféry.

Známy výrobca pamätí SKHynix alebo aj Hynix teraz oznámil, že GDDR6 pamäte sú dostupné. Potom čo len minulý rok boli vydané GDDR5X a tento rok ich zrýchlená verzia, sa tieto pamäte neočakávali skôr ako koncom budúceho roka. Prvé karty s GDDR6 by mali prísť koncom tohto roka, resp. na začiatku budúceho roka. Priepustnosť pamätí alebo akási marketingová frekvencia je 16 Gbps cez jeden pin. Ak sa použije 384-bitová šírka zbernica, to znamená napr. 12 modulov, každý s kapacitou 1GB dostaneme ohromných 768 GB/sek. To je výrazne viac než dosahovala prvá generácia HBM u kariet Fury (512GB/sek.). Najvýkonnejšie karty Pascal (GTX 1080Ti) dosahujú do 548GB/sek. Napätie pamätí sa má znížiť oproti GDDR5 o 10%, na cca 1,35V. Ako vyplýva z textu, karty môžu byť konfigurované s 12 alebo 24 GB VRAM pri použití 12/24 modulov a šírke zbernici 384 bitov.

Zdroj: videocardz

Komentáre (2)
zero8324
AMD neinvestovala zdroje na vývoj pamätí HBM (spoločne s Hynix-om) aby ich teraz zahodila...jediná nevýhoda tých pamätí je, že na prepojenie s čipom potrebujú Interposer, čo navyšuje cenu, ale výkon, spotreba a malá plocha za to stoja. Je jasné že Radeon Vega bude s HBM2. nVidia sa môže rozhodnúť aj pre GDDR6, ale prvé nasadenie pamätí GDDR6 uvidíme tak najskôr pred vianocami aj to ich bude ako šafránu.
Pjetro de
pjekne, takto ma vyzerat clanok na IT portali ... ziadne marketingove nezmysly ako 9-10-11-12-14-16 GHz cipy .... NEEXISTUJE kremikobvy cip (CPU, GPU, APU, TPU, ASIC ... NAND, DRAM ...) pracujuci na 10 GHz
Pridať nový komentár
TOPlist