Podmienky poskytovania služby Google Drive znejú ako nočná mora pre súkromie

Podmienky používania služby Google Drive dávajú spoločnosti príliš veľké právomoci pri narábaní s cudzími dátami. Konkurencia ich má výrazne lepšie. Doplnené o stanovisko spoločnosti Google

Hneď po spustení služby Drive od Google pred dvoma dňami začali používatelia porovnávať funkcie s ostatnými zavedenými a známymi konkurentmi, ako napríklad Dropbox či Microsoft SkyDrive. Kým po stránke integrácie s inými Google nástrojmi či vo forme rôznych doplnkov a "vychytávok" môže produkt Drive naozaj zaujať či dokonca presvedčiť o prechode od iného poskytovateľa, úsmev okamžite zamrzne, ak sa pozrieme na tzv. Terms of Service (TOS). Jedná sa o dokument, v ktorom prevádzkovateľ opisuje podmienky používania, s ktorými musí každý súhlasiť, ak chce danú službu využívať.

Tu Google používa dosť nešikovný jazyk, ktorý môže spôsobiť ešte väčšiu paniku aká je v skutočnosti nutná. Pri porovnaní s TOS iných služieb je však rozdiel jasný na prvý pohľad. A dosť desivý.

Najskôr úryvky z originálnych verzií v anglickom jazyku, za nimi naše krátke zhrnutie:

Dropbox:

“By using our Services you provide us with information, files, and folders that you submit to Dropbox (together, “your stuff”). You retain full ownership to your stuff. We don’t claim any ownership to any of it. These Terms do not grant us any rights to your stuff or intellectual property except for the limited rights that are needed to run the Services, as explained below.

… To be clear, aside from the rare exceptions we identify in our Privacy Policy, no matter how the Services change, we won’t share your content with others, including law enforcement, for any purpose unless you direct us to.”

V stručnom preklade sa v týchto TOS hovorí, že používateľ ostáva majiteľom svojich dát a prevádzkovateľ ich majiteľom nikdy nebude. Tiež sa hovorí o tom, že tieto TOS neudeľujú firme akékoľvek práva na používateľove dáta, okrem vymedzených práv potrebných na prevádzkovanie služby. Dôležitý je ale posledný dodatok, v ktorom Dropbox ubezpečuje, že nech sa stane čokoľvek, používateľove dáta nikdy neposkytne tretej strane, vrátane vládnych orgánov.

Microsoft SkyDrive:

“Except for material that we license to you, we don't claim ownership of the content you provide on the service. Your content remains your content. We also don't control, verify, or endorse the content that you and others make available on the service.

You control who may access your content. If you share content in public areas of the service or in shared areas available to others you've chosen, then you agree that anyone you've shared content with may use that content. When you give others access to your content on the service, you grant them free, nonexclusive permission to use, reproduce, distribute, display, transmit, and communicate to the public the content solely in connection with the service and other products and services made available by Microsoft. If you don't want others to have those rights, don't use the service to share your content.”

Zjednodušene sa dá zhrnúť, že okrem súborov, ktoré Microsoft poskytne nám, nemá žiadne práva na dáta používateľov. Microsoft hovorí, že nekontroluje ani neoveruje žiadne dáta nahrávané na servery prostredníctvom ich služby. Druhý, dlhší odstavec pojednáva o fakte, že keď používateľ nastaví zdieľanie svojich dát, poskytuje tým ostatným (vybraným) ľuďom právo na ich používanie.

Google Drive:

“When you upload or otherwise submit content to our Services, you give Google (and those we work with) a worldwide license to use, host, store, reproduce, modify, create derivative works (such as those resulting from translations, adaptations or other changes we make so that your content works better with our Services), communicate, publish, publicly perform, publicly display and distribute such content. The rights you grant in this license are for the limited purpose of operating, promoting, and improving our Services, and to develop new ones. This license continues even if you stop using our Services.”

Tu začína zábava. Google tvrdí, že keď prenesieme dáta použitím ich služieb (napr. Google Drive), poskytujeme tým Google a iným spoločnostiam, s ktorými firma pracuje, celosvetovú licenciu na používanie, ukladanie, reprodukovanie, modifikáciu, publikovanie či verejné zobrazovanie týchto dát. Tieto práva majú slúžiť na prevádzkovanie, propagáciu a vylepšovanie ich služieb a na vytváranie nových. Táto licencia má platiť aj po tom, čo služby Google prestaneme používať.

Tieto slová znejú doslova ako nočná mora pre súkromie dát používateľa. Aj keď mnohé zo spomenutých prípadov len pokrývajú potreby pre prevádzkovanie (napr. ukladanie dát, verejné zobrazovanie - ak sa používateľ rozhodne ich zdieľať, ..), Google si týmito všeobecnými TOS necháva extrémne veľký priestor na manipuláciu s našimi údajmi a súbormi. Za povšimnutie stojí, že na rozdiel napríklad od Dropboxu sa nespomína to, že dáta nebudú poskytované vládnym organizáciám (polícií, tajným službám). Veď nakoniec už vieme, že Google spolupracuje s americkými spravodajskými službami celkom ochotne.

Aj keď vyššie odkazované TOS neznamenajú, že Google bude naše súbory vystavovať verejne, vyvstávajú nové otázniky o bezpečnosti on-line dátových úložísk. Celkom určite ale mnohých tieto podmienky používania celkom odradia od používania novej služby vyhľadávacieho giganta.

 

Aktualizácia 27.4.2012 17:10

Stanovisko spoločnosti Google:

„V zmluvných podmienkach služby Disk Google je jednoznačne uvedené: „čo používateľovi patrí, zostane jeho“. Každý používateľ vlastní svoje súbory a má kontrolu nad ich zdieľaním. Naše podmienky používania ľudom umožňujú využiť také služby, o ktoré majú záujem. Pokiaľ používateľ chce s niekým zdieľať dokument alebo si ho otvoriť na inom zariadení, tak môže.“

„Dôvera požívateľov je pre Google veľmi dôležitá a Google poskytuje používateľom silnú ochranu bezpečnosti, transparentnosti a kontroly. Bez súhlasu používateľa Google v ŽIADNOM PRÍPADE nepredáva a nezdieľa osobné údaje s treťou stranou (jedinou výnimkou je súdny príkaz, ktorý musí rešpektovať každý subjekt).“

Komentáre (25)
AmOK
Nehrozi, ze tam niekedy nieco ulozim. Uz teraz toho Google vie prilis vela o uzivateloch ich "bezplatnych" sluzieb. Ale ked pre niekoho sukromie nema ziadnu cenu, tak sa ani necudujem..
snap
moje sukromie nema velku cenu... na aj tak drive vyuzivat nebudem :)
Pali_P
Google ´nesklamal´. Znovu som rád že som si tam nezaložil žiadny účet. A vyzeráto že ani skoro nezaložím.
Michal Bajánek
neviem co sa tu rozplivate nad sukromim. To uz davno nemate. Nemohli by ste pouzivat ziadny fon, byvat niekde v jaskyni. Alebo si myslite ze ked zapnete antivirak + firewall v pc, ze sa k Vam nito nedostane? Uz davno nie ste majitelmi svojho sukromia :)
Ondro1
Internetová kriminalita funguje, keby sme nemali súkromie, tak by už všetci piráti, pedofili, teroristi, psychotickí zabijaci a úchyláci, ktorí si cez internet dohovárajú svoje kšefty dávno neboli. Viz Breivik, chlapík celý svoj plán nahodil na internet, roky pred tým, čo to uskutočnil zverejňoval svoje xenofobické a násilnícke myšlienky. A nič sa mu nestalo.
avendersor
s HellAngel-om sa nedá než súhlasiť Naproti tomu to čo napísal Ondro1 je maximálne krátkozrako hlúpy názor! nikoho nezmení stráta "sukromia" na nete, zmení sa len to že po nete nebude otvorene komunikovať takže riešiť "kriminalitu" zavedením "stráty súkromia" je hovadina
Ondro1
Ty chápeš, čo som ja napísal? Lebo mne sa nezdá, že tu krátkozrakým som ja, keďže reaguješ na niečo úplne iné! To, že človek nemá súkromie je len sprostá konšpiračná teória nepodložená žiadnymi fakatami hraničiaca s psychickou poruchou, chorobnou paranoiou a schyzofréniou. Zaujímavé, že väčšina ľudí takýmto teóriám na internete aj verí. Myslíte si vážne, že vaše súkromné komunikácie, vaše prijímané a odosielané dáta niekto sleduje? A kto by to robil? Viete, koľko takých dát je za jedinú minútu? Veď ani keby všetci ľudia na svete začali všetko kontrolovať, tak by nestíhali! Alebo že to kontroluje nejaký počítač? Hahaha. Rozpoznávanie kontextu je dnes na takej úrovni, že by každého druhého onačil ako teroristu, keďže počítač jednoducho nepozná sarkazmus a nepozná pozadie správy! To by sme potom všetci airsofťáci, ktorí sa po internete a cez telefón bavíme o vystrieľaní a "daní dole" "amíkov" z druhého tímu už dávno sedeli! Koniec-koncov, kto by sedel hodiny pri telefóne a počúval tie drísty, ktoré si naše nežné polovičky, priateľky a manželky medzi sebou prekecajú o chlapoch, topánkach, mejkapoch a oblečení? Určite, tam v CIA sedí chlapík a všetko to počúva. *facepalm*
roxicek55
hovorí ti niečo systém "ECHELON"? http://sk.wikipedia.org/wiki/Echelon ak by si náhodou neotvoril odkaz: Echelon je systém prostriedkov určených k zachytávaniu a spracovaniu (analyzovaniu, kontrolovaniu) komunikácie cez komunikačné satelity. Je súčasťou systému s názvom Zmluva o bezpečnosti UK-USA (UKUSA)[1], ktorá bola podpísaná v roku 1948. Je riadený National Security Agency (NSA) v spolupráci so Spojeným kráľovstvom, Kanadou, Austráliou a Novým Zélandom
passco
Bojoval za niečo .. zatial čo ty len stojíš v dave :)
mapplec
ano, ale mozem to minimalizovat a rozdelit.. a nie vsetko poskytovat jednej spolocnosti ako ovecka, dokonca s vedomim, ze na tom zarabaju..
Ondro1
Čo ma však serie nie je fakt, že môžu zobrať nejaký worksheet z anglického jazyka alebo empétrojku s pochybným pozadím, ale to, že ak vytvorím niečo originálne, ako v mojom prípade fotky, tak to bezplatne môžu udrbať a použiť...
bull30
Nikto ti to nekaze tam uploadovat to je zas nazor mas mnoho moznosti ako to niekomu poslat od cd/dvd/usb email a v neposlednom rade opera unite a p2p takze to zas nezvelicuj.
mapplec
ved nikto mu to nekaze, o tom nehovori :D.. hovori o sluzbe ako takej, v com ma podla mna pravdu a hadam ine sposoby prenosu su mu jasne...
passco
Mne je to ukradnute .. pretože si osobne data nikdy nedávam mimo PC .. Sluzbu budem vyuzivat a ak pouziju moje mp3 a zbierku roznych kolážov na verejny učel tak prosím :)
Nameless
clovek co ma telefon a PC s pripojenim na internet uz nema sukromie...keby ze som profesionalny fotograf tak urcite nedavam fotky na drive ale inac mi je jedno ci chlapci z googlu alebo inych spolocnosti pocuvaju moje mp3 :D trochu offtopic ale to logo Google Drive je echt hnusne :D
Michal Bajánek
stale nechepem naco rozoberate sukromie na internete. Tam sukromie proste nie je. Mas osobne fotky? Ano super , uploadnite si ich na nejaky server. Potom sa niektory cuduju ze sa ich priatelky zrazu ocitnu na webe :D ale vytvorim nejaky super program, tak 1 vec kam to isto hodim tak je takyto web co poskytuje uloziste. Nebudte naivny. Kazdy web je vytvoreny za nejakym ucelom. A v podstate vsetky maju 1 spolocne, zistit co najviac informacii o Vas. Uz len to ze chodite a navstevujete rozne weby, tak poskytujete informacie co vas zaujma, co radi citate .... Google to len pripskol ze to napisal dost blbo, ale robia to aj ostatny. Vsak dneska je bezna kontrola hovorov, SMS, mailov. Chcete proti tomu ist? tak si vytiahnite kabel z internetu, postavte chatrc niekde v amazonii a modlite sa aby vas nahodou neuvidel satelit z vesmiru. :D
AmOK
Sorry, ale pises jak keby si z tej chatrce prave vysiel, posadil sa za pc a nemal sajn o proxy, zakazanych cookies, zaheslovanych raroch so sukromnym obsahom, docasnych reg. mailovych adresach, neregistrovanej simke v telefone a pod... Tu nejde o to byt paranoicky, ale nedarovat nic zadarmo spolocnostiam, ktore na informaciach zarabaju, alebo si chcu privlastnit niekoho dusevny majetok. Napr. tie fotografie, hudebne sample a pod.. Ide o to, ze drviva vacsina ludi si podmienky poskytovania tej zlodejskej sluzby neprecita. Ak ludom prestane zalezat na ich sukromi, tak nemusia uz chodit ani volit. Google zahlasuje podla ich nazoru, platu, znamosti...
Michal Bajánek
robis si srandu? proxy? zaheslovany rar? Tu nejde o to co mas ty len v PC. Ja pisem o tom ze vedome das svoje veci niekam mimo a cakas ze tam budu ako v trezore. Platis snad za to aby si ich mal tak ulozene? Ze sa tam da lahko dostat? no isto, staci prelomit uzovatelske heslo a naloguje sa ti tam aj 10 rocne decko. Pises tu o sukromi, ak ti na nom zalezi, tak neuploadujte svoje veci na nezname miesta. Nikto z tychto spolocnosti ti neruci ze sa tam niekto nedeostane a nezneuzije data. To co napisal google do podmienok beriem ako prehmat, ale necudujem sa tomu. Zalezi mi na sukromi, a preto neuloadujem na facebook kazdu kravinu, pocit. Ale domnievat sa ze zato ze mam spusteny firewall, idem cez proxy, tazke heslo do PC si mysliet ze som nedosiahnutelny to je hlupost. Ludia su schopny naburat servery, ktore maju najlepsie zabezbecenie na platene, a nie to nase PC. Apple sledoval pozicie svojich telefonov a co sa stalo? Dokopy nic. Nejake vyhlasenia pre media a bla bla bla a robia to dalej.
AmOK
Vsetko spehovanie, hackovanie a kradnutie ktore popisujes je uz akt nasilny, ktory nema nic spolocne s dobrovolnym odovzdavanim inoformaci, alebo dat. Ja som nepisal o prelomitelnosti hesla a kriminalnych cinoch. Tam si nemozu byt iste ani najbohatsie spolocnosti, alebo staty, ktore na diskretnost vynakladaju miliony/miliardy. Jedine o co mi v celej debate ide je, aby IM to clovek neulahcoval a aby nebol ovca, jak tu niekto spomenul. ;-)
Michal Bajánek
jasne ze im to nemusime davat zadarmo, ale vo vacsine pripadoch by to znamenalo nepouzivat PC, respektive programy od tychto vyrobcov
Ondro1
Chlape, ty bež za psychiatrom, toto už je paranoia, prvý krok k schyzofrénii.
Michal Bajánek
sorry uz sa liecim odpust :D . konsiracne teorie? kdeze. to su len dnesne technicke moznosti. Ale OK, nehame to tak.
Ondro1
To, že existujú technológie a programy, ktoré ti prešmejdia počítač keď si nainštaluješ napr. Fotošopu neznamená, že to aj robia. Ešte raz sa spýtam, kto by tie dáta prehrabával? Vieš aké je toho kvantum?
Pascalwb
Nemoze vam to google u*rbat je to vytrhnutez kontextu. Po celom nete ludia spamuju stou citaciou TOS, ale nikdy nedaju vetu predtym “Some of our Services allow you to submit content. You retain ownership of any intellectual property rights that you hold in that content. In short, what belongs to you stays yours.” //Tak ten update so si vsimol az teraz no nic.
AnnamariaKaucher
Hey there are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!
Pridať nový komentár
TOPlist