SpaceX sa dnes opäť snaží o pristátie jej raketového nosiča Falcon 9 na pramici. Sledujte to spolu s nami.
Je to už takmer mesiac čo SpaceX 22.decembra 2015 úspešne pristála s prvým stupňom Falconu 9 na pevnine. Vtedy Falcon pristál v Landing zone 1 (v preklade v Pristávacej zóne 1) na Floride, presne do jej stredu. Vyzeral úplne nepoškodene a história letov do vesmíru si túto udalosť pripísala na svoje najvýznamnejšie stránky (podrobnejšie v tomto článku).
Dnes Falcon 9 štartuje opäť. Tentoraz bude prvý stupeň pristávať na pramici v Tichom oceáne.
Štart je naplánovaný na 19:42 stredoeurópskeho času. Sledujte s nami tento prenos. Pod prenosom budeme priebežne prinášať komentáre k odohrávajúcim sa udalostiam.
Priamy prenos
Komentáre k priamemu prenosu
19:02 Do štartu ostáva 40 minút.
19:10 Po úspešnom pristáti minulý mesiac sa okrem gratulácii a pochvalných komentárov ozvali aj hlasy, že ide len o prvý krok a aj keď SpaceX s nosičom úspešne pristála ešte s ním opätovne neletela. Prvou odpoveďou SpaceX bolo oznámenie o tom, že na stupni, ktorý pristál nenašli žiadne poškodenia.
Ďalšia dobrá správa prišla pred pár dňami. Podľa nej SpaceX stupeň preverila statickým testom, ktorý sa štandardne robí v rámci predštartovej prípravy. Pri ňom sa na pripútanom stupni na rampe zapália všetky motory a sleduje sa či sú všetky parametre v očakávaných hraniciach. Pri tomto teste stupeň obstál veľmi dobre. Osem z deviatich motorov fungovalo dobre, jedinému trochu kolísal výkon. Tento motor podrobia boroskopickému testu v nasledujúcich dňoch, aby sa overilo či ide o závažný problém.
Inými slovami. Stupeň, ktorý pristál je schopný letu. Nie sú správy o žiadných opravách. To pravdepodobne znamená, že stupeň len natankovali a fungoval opäť bez chýb. Ešte inak povedané, ďalší štart nestojí veľa. SpaceX je zas o krok bližšie k znovupoužiteľnosti, ktorá prinesie zníženie cien letov do vesmíru.
19:20 Dnešný štart povedie k pokusu o pristátie, ktoré sa líši od decembrového v tom, že sa bude pristávať na plávajúcu loď. Takéto pristátie má dve základné výhody oproti pristátiu na pevnine. Na pevnine je síce na pristátie viac miesta, čo je dôležité, najmä keď si uvedomíme ako tri predchádzajúce pokusy o pristátie na pramici dopadli. Na pevnine je viac miesta a nič sa nekníše ani nehýbe. Na druhej strane pri pristáti na pramici sa spotrebuje menej paliva. Čo značí, že ho viac ostane na vynesenie nákladu. Pri pristáti na pramici môže Falcon 9 vyniesť na orbitu ťažší náklad. To je veľmi dôležité pre výšku ceny pre vynášanie nákladov do vesmíru. Preto sa SpaceX pokúša pristáť na pramicu a nechce sa vracať s každým stupňom naspäť na kozmodróm.
Dnes budeme sledovať či sa takéto pristátie SpaceX po prvý raz podarí.
19:30 Dnešný štart je celkovo 21 štartom Falconu 9. Nosič dnes štartuje z Kalifornie zo základne Vandenberg. Pramica čakajúca na prvý stupeň v Tichom oceáne nesie meno "Len si prečítaj manuál". Tu je jej dnešný záber z Twitteru Elona Muska
Out at sea for tomorrow's launch and landing attempt pic.twitter.com/9LMsj6qryI
— SpaceX (@SpaceX) January 17, 2016
19:32 10 minút do predpokladaného termínu štartu. Počasie dnes štartu praje. Dnešné štartovacie okno potrvá len 10 minút. Ak by sa štart z nejakého dôvodu dnes neuskutočnil, stretneme sa pri druhom pokuse o štart zajtra večer v podobnom čase.
19:36 Falcon 9 dnes na orbitu vynáša vedecký satelit Jason 3 zameraný na topogrfický výskum oceánov.
Všetky systémy nosiča sú v stave "Go", zatiaľ je zdá sa všetko v poriadku.
19:40 Dve minúty do štartu.
19:42 Falcon 9 odštartoval v naplánovanom čase.
19:44 Štart prebehol v poriadku. Let prebieha podľa očakávaní. Pristátie môžeme očakávať približne v čase 19:51.
19:47 Druhý stupeň sa bez problémov oddelil a prvý stupeň previedol tzv. boost back manéver.
19:49 Druhý stupeň so satelitom Jason 3 je už vo výške 200 kilometrov. Motor druhého stupňa stále beží.
19:50 Zapaľujú sa motory prvého stupňa pre finálne dobrzdenie pri pristávaní na pramici.
19:54 Čakáme či sa pristátie podarilo. Motor druhého stupňa bežal naplánovaný čas a pred chvíľkou sa vypol. Jason 3 je zdá sa na ceste k svojmu úspešnému navedeniu na svoju takzvanú parkovaciu orbitu.
19:59 Stále nie sú k dispozícii žiadne informácie o pristáti.
20:05 54 minút po štarte sa motor druhého stupňa opätovne zapne a po štyroch minutách posunie Jason 3 na jeho finálnu trajektóriu vo výške 1300 kilometrov nad Zemským povrchom.
Prekvapivo, stále nie sú k dispozície žiadne informácie o pristáti.
20:12 Prvé správy o pristáti sa objavili na Twitteri SpaceX.
Zdá sa, že sa prvý stupeň trafil na pramicu ale pristátie bolo tvrdé. Jedna pristávacia noha sa zlomila.
First stage on target at droneship but looks like hard landing; broke landing leg. Primary mission remains nominal → https://t.co/tdni53IviI
— SpaceX (@SpaceX) January 17, 2016
20:15 Po švrtý raz sa SpaceX pokúšala pristáť na pramici. Po prvej správe je jasné, že to asi nebude úplný úspech, ako to bolo v decembri pri pristáti na pevnine. Stále je však možné, že to bude opäť bližšie k úspešnému pristátiu ako pri najúspešnejšom z doterajších pramicových pokusov. Stále čakáme na kompletnejšie informácie.
20:36 Motor druhého stupňa sa opäť naštartoval. Približne 4 minúty po jeho reštarte sa Jason 3 oddelí od druhého stupňa.
20:39 Jason 3 sa úspešne oddelil. Primárna misia, vynesenie satelitu Jason 3, prebehla bez akýchkoľvek problémov. Falcon 9 má na konte ďalší úspešný štart.
Second stage re-ignition successful. Jason-3 satellite has been deployed.
— SpaceX (@SpaceX) January 17, 2016
Tri minúty po oddelení satelitu je naplánované otvorenie-rozvinutie jeho solárnych panelov.
20:54 Ďalší štart Falconu 9 je naplánovaný už o tri týždne na 6. februára 2016. Pôjde o štart s telekomunikačným satelitom SES-9 z Floridského Mysu Canaveral.
21:10 Elon Musk zverejnil na svojom twitter účte krátky komentár k dnešnému pristátiu.
Hovorí v ňom "Určite je ťažšie pristávať na lodi. Je to podobné ako pre letadlovú loď vs. zem: omnoho menšia cieľová locha, ktorá sa tiež posúva & otáča."
Definitely harder to land on a ship. Similar to an aircraft carrier vs land: much smaller target area, that's also translating & rotating.
— Elon Musk (@elonmusk) January 17, 2016
21:20 A sedem minút po prvom nasledoval druhý komentár. V ňom hovorí.
"Napriek tomu to nezabránilo v tom aby to bolo dobré. Rýchosť pri dotyku (paluby) bola v poriadku, ale zámka nohy sa nezaklapla, tak sa zlomila po pristáti"
However, that was not what prevented it being good. Touchdown speed was ok, but a leg lockout didn't latch, so it tipped over after landing.
— Elon Musk (@elonmusk) January 17, 2016
21:40 Rozvinutie solárných panelov satelitu Jason 3 potvrdené. Satelit už nabíja svoje batérie z energie dodávanej solárnymi panelmi.
22:45 A do tretice všetko dobré. Je tu fotka Falconu 9 ležiaceho na pramici.
S komentárom Elona Muska "Tak, prinajmenšom kúsky sú tentoraz väčšie! Nebude to posledný RUD, ale som optimisitický pokiaľ ide o nadchádzajúce pristátie na lodi".
RUD je skratka z Rapid Unscheduled Disassembly, čo v preklade znamená Rýchle Neplánované Rozmontovanie.
Well, at least the pieces were bigger this time! Won't be last RUD, but am optimistic about upcoming ship landing. pic.twitter.com/w007TccANJ
— Elon Musk (@elonmusk) January 17, 2016
Aktualizácia, pondelok 8:00
A takto vyzeralo včerajšie pristátie na pramici. Skoro to vyšlo.
Beran
mano8
DanOne
Peter2642
Omar Ahmed
m2fizy