SK

Rok 2021 bude rokom krízy polovodičových čipov a potrvá dlho

Svetový problém s nedostatkom čipov pokračuje a začína sa dotýkať všetkých výrobcov čipov. Dopyt extrémne prevyšuje ponuku.

Rok 2021 bude známy ako „Rok svetovej krízy polovodičových čipov“. Ďalší výrobca čipov oznámil, že trpí na problémy s výrobou. Qualcomm nie je schopný plniť svoje záväzky a ďalšou firmou, ktorá má problémy s čipmi je Samsung. Tentokrát sa spomína Snapdragon 888 pre modely Galaxy S21. Okrem toho je postihnutý, a to významne aj Apple. Xiaomi zase uvádza, že toto nie je nedostatok čipov ale „absolútny“ nedostatok čipov.

Niektoré továrne sú preto už zatvárané. Napríklad Tesla zavrela výrobu Modelu 3 pre neschopnosťou NVIDIA dodávať čipy. Tie vyrába na Taiwane vo firme TSMC. Tento výrobca je momentálne technologická jednotka vo výrobe polovodičových čipov a dodáva čipy pre AMD, NVIDIA, Broadcom, Qualcomm, MediaTek a ďalších. Nedávno sa spomínalo, že dokonca už aj INTEL plánuje kúpiť výrobné kapacity výrobcu.

Za jeden z problémov nedostatku čipov je údajne čip Apple M1, predtým Apple používal čipy Intel a teda nezaťažoval do takej miery fabriky TSMC. Okrem toho je svetový problém s grafickými kartami, ktoré končia na mining kryptomien. Vyradený by mal byť už Huawei, ktorý si na Taiwane rovnako ako v USA čipy kupovať nemôže. Konkurenčná firma Global Foundries (odčlenila sa od AMD pred viac 10 rokmi), využíva prinajlepšom 12nm proces 3D FinFET, pričom TSMC už vyrába čipy na 5nm. Tá však už tretím rokom nevyrába veľké počítačové čipy. Je dôležité povedať, že každým zmenšením výrobného procesu veľké množstvo výrobcov odpadlo. Na 130nm ešte existovalo 20 výrobcov, medzi nimi napríklad Texas Instruments, SONY, Panasonic, NEC, Infineon, IBM, Fujitsu a ďalší. Pri výrobe 32/28 nm už zostalo sotva 7 výrobcov. Dnes je ich ešte menej.

Rapídny nárast po dopyte čipov a ukončenie výroby viac než 16 výrobcov za posledných 10 rokov znamená len jedno, táto kríza potrvá dlho. A nevyzerá priaznivo. Intel sotva s ťažkosťami vyrába 10nm čipy a 7nm výrobu odsunul na rok 2023, ak teda vôbec.

Zdroj: vlastné spracovanie, techspot

 

Add new comment
TOPlist