EN

DDR3 pamäte môžu poškodiť Skylake procesory

 
Intel upozorňuje, že použitie Skylake procesorov s DDR3 pamäťami môže viesť k nezvratnému poškodeniu procesorov.

Procesory generácie Skylake podporujú oficiálne DDR4 aj DDR3L pamäte. DDR4 pamäte majú štandardné napätie 1,2V, zatiaľ čo DDR3L majú 1,35V. Niektoré základné dosky však ponúkajú možnosť použitia aj klasických DDR3 pamätí, ktorých napätie je 1,5V prípadne 1,65V v niektorých XMP profiloch. To je pre Intel Skylake procesory údajne silná káva a už východiskové napätie 1,5V môže spôsobiť poškodenie procesora.
 
 
Takéto dosky ponúka napríklad Gigabyte s podporu pre DDR3 do 1,5V. Niektoré ASRock a ASUS dosky dokonca podporujú DDR3 s 1,65V. Intel však tvrdí, že takéto pamäte môžu časom poškodiť IMC (Integrated Memory Controller) a tým aj procesor.
 
Ďalšou zaujímavou novinkou ohľadom DDR4 je fakt, že podľa Intel-u podporujú Skylake procesory operačné pamäte s frekvenciou najviac 4133MHz. Táto méta je pre bežné používanie zatiaľ nereálna, no časom sa od DDR4 očakávajú bežne vysoké takty, nehovoriac o svetových rekordoch, ktoré už túto hranicu zlomili. Intel upozorňuje, že DDR4 fungujúce na vyššej frekvencii ako 4133MHz budú veľmi pravdepodobne zaznamenávať viac chýb ako pamäte na nižších taktoch.
 
Vyzerá to teda tak, že podľa Intelu by ste mali radšej používať so Skylake procesormi DDR4 pamäte. Prečo na problémy s DDR3 pamäťami neupozornila spoločnosť užívateľov a výrobcov základných dosiek skôr zostava záhadou.
 
Zdroj: kitguru
 
Komentáre (5)
Jan2324
Dobre zasolili... Som zvedavý, čo budú robiť s tými doskami, ktoré sú už v predaji.
Pjetro de
Strasne by ma zaujimalo, ako to urobilo AMD, ked CPU Phenomy I a II v 2009-2011 obsahovali radic DDR2 (1,8 V) aj DDR3 (1,5 V)! Nehovoriac o tom, ze fosne pre DDR2 uplne bezne vedeli do 2,0 V a niektore do 2,1-2,2V a pri DDR3 to bolo bezne do 1,7 V a niektore do 1,8V ... Sam mam Phenom II 1090T postekleny na 1100T (nic lepsie na starej dobrej K10.5 neexistuje) a DDR2 na 1066 "MHz" CL5 (ekvivalent DDR3 na 1333 MHz CL7), setnute pre istotu na 1,85 - 1,875 V miesto 1,8 V. Fosna dovoluje ist az vysoko na 2,1 ci dokonca 2,2 V. Jak je mozne ze velikan Intel nevie zvladat 1,5 V vs. 1,2 V a strasny problem je kazda trapna desatinka votla ...
Bill Gates
Nech mi nik nevravi ze nejaky odpor tento problem nevyriesi ved to je uplne trapne desatina centa zalezitost a robite len sprosti viral
wingo
Už pri Sandy Bridge hlásili že neodporúčajú napätia pamätí vyššie ako 1,5V lebo sa môže poškodiť IMC a dosky to v pohode umožňovali, nakoniec to nebolo až také horúce a o odpaľovaní CPU v dôsledku vysokých napätí pamätí som nejak nepočul (ale je pravda že ani som to veľmi nehľadal). Na druhú stranu osobne by som aj tak neriskoval.
dexterav
prvý krát sa to objavilo aj už na s1366, tam bol dokonca aj štítok na doske ked si dodržal isté podmienky kludne si do ramiek mohol úplne bez rizka tlačiť aj 2V
Pridať nový komentár
TOPlist