EN

Prvé návrhy CPU a GPU architektúry Armv9 ponúkajú generačný skok vo výkone

Spoločnosť Arm predstavila prvé procesory a grafické procesory založené na architektúre Armv9. Nový dizajn má priniesť zvýšenie výkonu až o 30%, čo povedie k tomu, že smartfóny budú v blízkej budúcnosti ešte výkonnejšie.

Srdcom moderných smartfónov je SoC čip, ktorý vo všeobecnosti kombinuje niekoľko procesorov založených na architektúre ARM s grafickým procesorom. Táto konfigurácia sa nazýva „big.LITTLE“, kde existuje kombinácia výkonnejších jadier pre náročnejšie úlohy a menších (efektívnejších) jadier pre ľahšie úlohy.

Prvým novým Armv9 procesorom je Cortex-A710 (big jadro), ktorý sľubuje až o 10% lepší výkon s 30% úsporou energie v porovnaní so súčasným procesorom Cortex-A78. Ako doplnok je tu Cortex-A510 (LITTLE jadro), ktorý sľubuje až o 30% lepší výkon a o 20% nižšiu spotrebu energie oproti procesoru Cortex-A55 uvedenom na trh v roku 2017. Na záver je tu Cortex-X2 (prispôsobiteľné jadro výrobcami), ktorý sľubuje výkon o 16% vyšší oproti procesoru Cortex-X1 predstavenom v minulom roku.

Okrem procesorov (CPU) predstavila spoločnosť Arm aj tri nové grafické procesory (GPU). Prvým je Mali-G710, ktorý sľubuje rýchlosť o 20% väčšiu a spotrebu energie o 20% nižšiu ako súčasné modely. Mali-G510 je stredný model pre cenovo dostupnejšie zariadenia a Mali-G310 je model pre základné telefóny.

Podľa spoločnosti by mal SoC čip zložený z jedného jadra Cortex-X2, troch jadier Cortex-A710 a štyroch jadier Cortex-A510 ponúknuť o 30% lepší výkon a efektivitu v porovnaní s aktuálne dostupnými modelmi. Spoločnosť Arm však čipy priamo nevyrába (iba licencuje dizajn výrobcom ako Qualcomm alebo MediaTek), a tak sa reálneho nasadenia procesorov založených na architektúre Armv9 do zariadení dočkáme pravdepodobne až niekedy v roku 2022.


Prečítajte si tiež: Druhá generácia čipsetu Qualcomm Snapdragon 7c bude poháňať základné notebooky


 

Zdroje: Arm

Pridať nový komentár
TOPlist